شرایط دریافت پاسپورت (Vatandaşlık) کشور ترکیه

ترکیه از جمله کشورهایی است که تابعیت دوگانه را به رسمیت می شناسد، بنابراین می توانید تابع کشور خود و همزمان ترکیه باشید.در این نوشته نگاه کوتاهی می اندازیم به روش های اخذ تابعیت کشور ترکیه، مخصوصا مواردی که به هموطنان مربوط می شود.

اصولا علاوه بر هر یک از روش های زیر، شرایط کلی ای وجود دارند که برای اخذ تابعیت معیار قرار می گیرند، از قبیل شخصیت خوب، نداشتن سابقه کیفری، تسلط نسبی به زبان ترکی، اثبات این که شما برای امنیت و آسایش ترکیه خطری نخواهید بود و غیره.

دقت کنید .وقتی به شما اجازه اقامت داده می شود، یعنی می توانید در کشور ترکیه ساکن شوید ولی شما هرگز به عنوان شهروند شناخته نمی شوید و کماکان به عنوان تبعه خارجی محسوب می شوید، یعنی پاسپورت کشور ترکیه به شما تعلق نمی گیرد، بنابراین از برخی از حقوقی که شهروندان ترکیه از آن بهره مند می شوند، نمی توانید استفاده کنید و تنها اجازه زندگی (ویزا) در ترکیه به شما تعلق می گیرد. توجه داشته باشید که اقامت دائم با تابعیت (امتیاز شهروندی / وطن داشی) کاملا متفاوت است، سودجویان از ناآگاهی مردم در خصوص تفاوت این دو کلمه هم ریشه سوء استفاده کرده اند.

اقامت دائم یعنی داشتن ویزای دائم و اجازه زندگی دائم به عنوان یک تبعه خارجی در خاک ترکیه و عدم نیاز به تمدید ویزا، یعنی چنان چه شخصی در ترکیه به صورت قانونی خانه یا ملکی بخرد می تواند برای ویزای یک ساله قابل تمدید اقدام کند، اما با داشتن این ویزا فرد اجازه کار نخواهد داشت و چنانچه در سال بیش از 180 روز خارج از خاک ترکیه باشد، خود به خود اقامت یک ساله اش باطل می شود، حال چنانچه شخصی 8 سال متمادی به صورت قانونی و با داشتن ویزا در ترکیه زندگی کرده باشد، می تواند برای گرفتن اقامت دائم اقدام کند، که اقامت دائم تنها یعنی داشتن ویزای دائم و با وطن داشی و امتیاز شهروندی کاملا متفاوت است، اقامت دائم یعنی شخص به عنوان یک تبعه خارجی اجازه زندگی دائم در خاک ترکیه را دارد ولی هرگز شهروند و تبعه ترکیه محصوب نمی شود، بنابراین اخذ پاسپورت ترکیه شامل حال این فرد نمی شود.

زمانی که شما درخواست تابعیت ترکیه می کنید و مورد پذیرش قرار میگیرد، شما به عنوان شهروند ترکیه شناخته می شوید و از حقوق شهروندان ترکیه بهره مند خواهید بود و پاسپورت ترکیه به شما تعلق می گیرد .

اخذ تابعیت از طریق تولد:

اصولا هر نوزادی که از پدر و مادر با تابعیت ترکیه به دنیا بیاید خود به خود حق دریافت شهروندی خواهد داشت، حتی اگر پدر و مادر هم قبلا تابعیت دیگری داشته و در حال حاضر تابعیت ترکیه گرفته باشند. علاوه بر این، اگر هر یک از والدین در خواست تابعیت ترکیه کند و درخواستش مورد قبول واقع شود، امکان درخواست تابعیت برای کودکان او نیز فراهم خواهد شد.اگر اشخاص پناهجو و یا مقیم باشند فرزند متولد شده دارای همان اقامت والدین است و شهروند محسوب نمی شود

در صورتی که با روش اجازه کار (کارت آبی)

در ترکیه سکونت داشته باشید، چه در استخدام شرکت خاصی باشید و چه از طریق شرکت خودتان اجازه  کار گرفته باشید، می توانید بعد از پنج سال درخواست تابعیت نمایید، به شرطی که شرایط زیر را داشته باشید:

حداقل پنج سال اقامت در ترکیه با اجازه کار به صورت مستمر(kesintisiz)

در تمامی این مدت بیمه و کسورات قانونی شما باید پرداخت شده باشد

در طول پنج سال اقامت، بیش از 360 روز خارج از ترکیه نبوده باشید.

کارت صورتی برای اقامت موقت می باشد . دقت کنید ما اصلا موسسه کاریابی و مجوز تاسیس این گونه موسسات در ترکیه را نداریم .خواهش میکنم . گول افرادی که ادعا می کنند . شرکت کاریابی دارند . را نخورید . و با این کارت نمی توان اجازه کار گرفت . اما کارت آبی یعنی یک کارفرما ترک برای شما درخواست چالیشما ایزن یا مجوز کار نموده و مورد تائید قرار گرفته .با این کارت بعد از پنج سال پرداخت بیمه مداوم می توان درخواست پاسپورت ترک نمود .

درخواست تابعیت با روش سرمایه گذاری سریع (Fast Track):

طبق قانون مصوب جدیدی که اجرایی شد، دولت ترکیه سیستم سریعی را برای گرفتن حق شهروندی این کشور از روش سرمایه گذاری معرفی کرد که از تمام روش های دیگر زودتر به اخذ تابعیت منجر می شود. طبق این قانون، اشخاص زیر می توانند به صورت فوری برای اخذ تابعیت اقدام کنند. توجه داشته باشید که هر یک از موارد زیر شامل شرایط خاص خود است. *مطابق بند ب ماده ۳۱ قانون اتباع خارجی و حمایت بین المللی، در صورت داشتن ملک غیر منقول شما می توانید نسبت به درخواست اقامت کوتاه مدت اقدام کنید. توجه داشته باشید که خرید ملک غیرمنقول (خانه، مغازه، زمین….) تنها برای اخذ اقامت کوتاه مدت موثر است و تاثیر قطعی برای اخذ تابعیت ندارد.

افرادی که ملک یا خانه به ارزش حداقل ٢٥٠ هزار دلار در ترکیه خریداری نمایند (و سه سال حق فروش آن را ندارند)

افرادی که برای مدت مشخصی حداقل ٥٠٠ هزار دلار در یکی از بانک های ترکیه سپرده گذاری نمایند (و سه سال حق برداشت آن را نخواهند داشت)

افرادی که حداقل ٥٠٠ هزار دلار در یک کار در کشور ترکیه سرمایه گذاری کنند، با تشخیص مراجع مربوط در وزارت کار

افرادی که با افتتاح شرکت در ترکیه، حداقل ٥٠ شهروند ترک را استخدام نمایند، با تایید وزارت کار.

در صورت دارا بودن شرايط فوق در طول 60 تا 90 روز پاسپورت تركيه براي شما صادر خواد شد.

ازدواج واقعی با شهروند ترکیه :

مطابق ماده 16 قانون تابعیت ترکیه:

ازدواج با یک تبعه ترک، به صورت مستقیم باعث اخذ تابعیت ترکیه نمی شود. ولی اشخاصی که به واسطه ازدواج با یک تبعه ترکیه سه سال مداوم مزدوج بوده و زندگی کرده باشند، می توانند برای اخذ تابعیت ترکیه درخواست دهند. شرایط مورد نیاز برای اشخاصی که بعد از ۳ سال درخواست می دهند؛

پس از ۳ سال زندگی مشترک می توان درخواست تابعیت داد

زندگی در خانواده مشترک

عدم انجام فعالیتی مغایر با زندگی مشترک

عدم وجود حالتی مخالف امنیت ملی و نظم عمومی

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید