چه نوع ملکی در استانبول بخریم

یکی از سوال های اصلی بسیاری از هموطنان در تماس با همکاران ما در سایت یاشارگروپ این هست. که چه نوع ملکی بخریم . برای پاسخ به این سوال اول باید به دو سوال دیگر پاسخ بدهید . چه مبلغی بودجه برای خرید ملک در نظر گرفته اید و هدف شما از مهاجرت به استانبول چی می باشد . قبل از ادامه مقاله خدمت شما عزیزان بگویم . مثالهایی که در این مقاله آورده ام .بیشتر از محلاتی می باشد . که هموطنان ایرانی بیشتر در آنها زندگی  و اقامت می کنند . ابتدا با مناطق مختلف استانبول که بیشتر ایرانی ها زندگی می کنند . آشنا می شویم . و سپس انواع املاکی که شما عزیزان می توانید .روی آنها سرمایه گزاری کنید .را معرفی می کنیم . وپس از آن  به دلایل مهاجرت ایرانیان  می پردازیم . و در این بخش مقاله با توجه به دو موضوع قبلی جمع بندی می کنیم . این مقاله بر اساس سلیقه و بودجه هموطنان ایرانی تهیه شده . چون شهر استانبول از ضعیف ترین محلات تا لوکس ترین ویلاهای چند میلیون دلاری وجود دارد .

آشنایی کلی با محلات استانبول که ایرانیها بیشتر اقامت دارند

1 – اسنیورت :

نمای کلی از محله اسنیورت استانبول

این محله بیشتر به محله ایرانی های مقیم استانبول معروف هست .چون تو این محله هر آنچه که در یک شهر ایران از فروشگاه و خدمات پیدا می کنید . در این محله هم  پیدا می شود . این محله مکان مناسبی برای خرید آپارتمانهای ارزان قیمت و سیته های با امکانات رفاهی کامل (مانند استخر، نگهبانی 24 ساعته ، فضای سبز ،فضای بازی کودک ،سونا ، حمام ترک )می باشد. این محله از دریا دور می باشد و فضای سبز زیادی ندارد . و بهترین خیابانهای این محله جمهوریت و ناظم حکمت می باشد. در این محله خیلی نیازی به یادگیری فوری زبان ترکی ندارید . چون تمام خدمات مورد نیازتان را می توانید . به زبان فارسی تهیه کنید .بسیاری از پروژه های بزرگ که در اینترنت و شبکه های ماهواره ای تبلیغ می شود .در این منطقه قرار دارد .

2- بیلکدوزو :

تصویری از خیابان اصلی بلوار یاوز سلطان سلیم بیلکدوزو

این محله از مناطق عمدتا ترک نشین می باشد . در این محله از مارکتهای ایرانی خبری نیست . و فضای خوبی برای یادگیری سریعتر زبان ترکی می باشد . این محله از نظر کیفیت زندگی از اسنیورت بهتر می باشد . خدمات شهری و فضای سبز بهتری دارد . و بیشتر برندهای معروف ترکیه از رستوران و خدمات در این منطقه نمایندگی دارند . چندین پارک و فضای سبز در این منطقه برای تفریح شهروندان پیش بینی شده .

3- بویوک چکمجه :

تصویری از نمای کلی بویوک چکمجه استانبول

شاید منطقه ای که کمتر ایرانیها به آن توجه می کنند .محله بویوک چکمجه هست . که یکی از محلات آرام  غرب استانبول می باشد . از مهمترین مزایای این محله وجود ساحل زیبا ،مسیر پیاده روی ساحلی و فضاهای سبز در این منطقه می باشد . اگر بدنبال آب  و هوای خوب ،سکوت و آرامش هستید .این منطقه مناسب می باشد. البته در کنار خط 5کیلومتری ساحل در فصول بهار و تابستان بسیار سرزنده و شلوغ هست . تعداد فراوانی رستوران و کافه با هر بودجه و سلیقه ای وجود دارد .

4 – باغچه شهیر :

نمایی از منطقه باغچه شهیر استانبول

یکی از مناطقی که از گذشته به اسم باغچه در استانبول مشهور بوده . محله باغچه شهیر می باشد و در سالهای گذشته با توسعه ساخت و ساز در استانبول شاهد پروژه های مسکونی بسیار بزرگ خصوصی و دولتی در این منطقه بوده ایم . اگر به دنبال آرامش و علاقه مند به فضای سبز هستید .منطقه باغچه شهیر یکی از گزینه ها می باشد . نقطه ضعف این منطقه دوری از مرکز استانبول می باشد . عکس بالا کاملا حال و هوای این منطقه را به نمایش می گذارد .

5- شیشلی ، ساریر و بشیکتاش :

نمای کلی از منطقه شیشلی و بشیکتاش استانبول

این محلات لوکس و معروف استانبول هستند . که بهترین رستورانها ،مراکز خرید ، جاذبه های تاریخی و توریستی زیادی در این مناطق هستند. بخشی از ایرانیان که از وضعیت مالی بهتری برخوردار هستند .این مناطق را برای زندگی انتخاب می کنند . به طور مثال در  بشیکتاش می توانید از ویلاهای ده میلیون دلاری در کنار پل بغاز تا آپارتمان های لوکس در منطقه ساریر با چشم انداز جنگل بلگراد را خریداری نمائید .

نمائی از ساحل ساریر استانبول

6- آکسارای و تقسیم :

این دو منطقه را می توان .مرکز اصلی توریست استانبول و محلات آشنا برای هموطنان ایرانی  بدانیم . اما این مناطق واقعا توریستی و شلوغ هستند . همچنین هزینه های اجاره و زندگی در این مناطق بدلیل توریستی بودن. خیلی زیاد هست . این مناطق بدلیل قدیمی بودن ساختمانها و هزینه های بالا خیلی برای زندگی مناسب نیست . اما اگر محل کار شما در این مناطق می باشد . چاره ای جز زندگی در این مناطق ندارید . ایرانیها بیشتر این دو محل را از استانبول می شناسند . در حالی که خود ترکها اصلا این مناطق را برای زندگی انتخاب نمی کنند و حتی برای تفریح نیز به این محلات نمی روند . به طور مثال در منطقه بشیکتاش یا امین اونو محلاتی مشابه تقسیم وجود دارد . که خود ترکها بیشتر در مناطق برای تفریح و خرید می روند . و این مناطق از چشم گردشگران ایرانی دور افتاده . استانبول تمام جاذبه های ترکیه را در خود دارد . از تفریحات ساحلی ،پارک های آبی ،مراکز خرید ،جنگل بلگراد ،متنوع ترین رستوران ها و بیش از 130 جاذبه تاریخی

7– باکیرکوی ، آتاکوی، فلوریا و یشیل کوی

چند تا از مناطق سرسبز  و ساحلی عالی در نزدیکی فرودگاه آتاتورک که اگر بدنبال زندگی آرام در محیط ترک نشین هستید . این مناطق  می باشد . این منطقه پر از ویلا و مجتمع های لوکس در نزدیکی دریا می باشد . در این محلات پارکهای ساحلی زیبا با رستورانهای لوکس و گران قیمت ،مجتمع های خرید  فرصت خوبی برای زندگی ساکنین فراهم گردیده . در حال حاضر چندین مجتمع  لوکس در خط ساحلی مانند پروژه سی پیرل یا یدی ماوی در حال احداث می باشد . که شروع قیمتها از یک و نیم میلیون دلار می باشد . اما در این منطقه با یک تا دو میلیارد تومان حدود 600 تا 800هزار لیر می شود با فاصله از دریا واحدهای کوچک اما در سیته های لوکس و مدرن تهیه کرد .

8- بغداد جاده سی

اگر به معنای وقعی یک محله لوکس و اعیان نشین در استانبول را برای زندگی انتخاب کنید . این محله شاید بهترین گزینه می باشد . از مزایای این محله نزدیکی به ساحل ،فضای سبز ، وجود مترو در این محل ،ساختمانهای لوکس،مسیر پیاده روی در کنار ساحل ودر خیابان اصلی بغداد جاده سی ،رستورانهای زیبا و متنوع در کنار مراکز خرید متنوع می باشد . مهمترین مزیت این محل نسبت به خیلی از محلات استانبول عدم وجود شیب های تند در این محله و نبود توریست خارجی در این محله می باشد . یک محله لاکچری در استانبول که هر نوع سلیقه ای را راضی نگاه می دارد .

حالا برگردیم به سوال اساسی این مقاله چه نوع ملکی در ترکیه بخریم

در ادامه انواع املاکی که شما می توانید خرید نمائید . را به تفکیک محلاتی که بالا گفتم  و براساس بودجه  که شما می توانید خرید نمائید .معرفی می کنم . توجه نمائید .شما در هر محله استانبول می توانید با هر سرمایه ای ملک خریداری نمائید . مثلا با 400 هزار لیر در تمام مناطق استانبول هم می توانید . ملک خریداری نمائید . اما اینکه چه نوع ملکی ،مثلا با این پول در اسنیورت می توانید .یک واحد دوخوابه در مجتمع با تمام امکانات خرید نمائید . و یا یک واحد دو خوابه در نرمال آپارتمان بویوک چکمجه، بیلکیدوزو و باغچه شهیر خرید نمائید . با همین پول می توانید یک واحد 50 متری یک خوابه با 25 سال سن در محلات ضعیف یشیل کوی خرید نمائید . دقت کنید با ذهنیت تهران در استانبول ملک خرید نکنید .  استانبول اصلا شمال و غرب نداره . که مشاورین املاک به شما بگویند .ملک در غرب استانبول ، اصلا این اصطلاح صحیح نمی باشد . بلکه هر محله استانبول خودش یک تهران هست . به عبارت دیگه در منطقه شیشلی که اکثریت ایرانیها  فکر می کنند . جزو محلات لوکس استانبول هست . محلاتی وجود دارد . که با پائین ترین محلات تهران فقط میشه مقایسه کرد. در همان محل سیته های لوکسی وجود دارد. که به ندرت در مناطقی از تهران می توان مشابه آنها را پیدا کرد . پس هر محله  استانبول خودش یک تهران کامل هست . و اینطوری نیست بگوییم مشابه زعفرانیه تهران همه منطقه یک دست می باشد . همان طور که در ابتدا مقاله خدمت شما گفتم . این مقاله بر اساس بودجه و سلیقه هموطنان ایرانی تهیه گردیده . شاید از هموطنی بشنوید که من در شیشلی با 250 هزار لیر واحد خریدم . اما باید بهش بگین. در کدام منطقه شیشلی و با چه امکاناتی (لطفا به این نکته دقت کنید )

املاک خیلی ارزان قیمت :

ابتدا برای هموطنانی  که بودجه بین 150 تا 250 هزار لیر معادل 350 تا 600میلیون تومان  دارند . را توضیح میدهم . با این بودجه بهترین  گزینه خرید ملک در محله اسنیورت استانبول  (که به قولی محله ایرانیهای مقیم استانبول )و یا خرید سوئیت و شاید آپارتمانهای یک خوابه در باغچه شهیر ،بیلیکدوروز ، بویوک چکمجه  می باشد . قبل از پایان بحث باید یک موضوع را مشخص کنم .بعضی دوستان از ایران زنگ می زنند . با 150 هزار  لیر میشه . یک دوخوابه خرید در بویوک چکمجه ،باید دقت کنید .عزیزان شما در یک کشور دیگه که ارزش پولش از ارزش پول ایران بیشتر هست . سرمایه گزاری می کنید . و با  مبلغی حدود 350 میلیون تومان در کدام یک از شهرهای بزرگ ایران می توانید .یک واحد دوخوابه در محلات متوسط به پایین ملک خریداری نمائید . که انتظار دارید . در استانبول بتوانید . آپارتمان دوخوابه خرید نمائید .مهاجرت و خرید ملک از تصورات ما تا واقعیت فاصله خیلی زیادی دارد . پس لطفا با اطلاعات دقیق و تحقیق کافی مهاجرت و سرمایه گزاری کنید .  اگر این امکانات رفاهی را هر کدام از مجتمع های تهران داشته باشد . در هر منطقه تهران زیر یک میلیارد هم نمی شود .ملک خرید نمود . خواهش می کنم .تحت تاثیر تبلیغات ماهواره ای یا تبلیغات بعضا دروغین در اینستاگرام و تلگرام افرادی  که هیچ گونه مجوز رسمی کار در ترکیه را ندارند . قرار نگیرید . بله می شود . با سیصد وپنجاه میلیون یک سوئیت 35 تا 50 متری در نقاطی از اسنیورت در یک مجتمع با امکانات عالی خرید نمود . و در مواردی  یک واحد یک خوابه 50  متری در مجتمع های  قدیمی ساخت این منطقه خرید نمود . (دقت نمائید .هر مبلغی برای خرید پیش بینی می کنید . باید 6.5 درصد هزینه های انتقال سند ، مالیات ،کارشناس رسمی دادگستری و هزینه مشاور املاک به آن مبلغ اضافه نمائید )

املاک با قیمت ارزان:

منظورم از قیمت متوسط بودجه بین 250 تا 500 هزار لیر معادل 600میلیون تومان تا یک میلیارد و صد و پنجاه  میلیون تومان  می باشد .. با این سرمایه می توانید . واحدهای یک و دو خوابه در سیته های با امکانات عالی در منطقه اسنیورت و سیته های متوسط و نرمال آپارتمان های خوب منطقه باغچه شهیر ،بویوک چکمجه و بیلیکدوزو واحد خرید نمائید . همانطور که در بالا گفتم در سایر مناطق هم می توانید با این مبلغ سوئیت یا واحدهای یک  خوابه  خریداری نمائید . اما در مجتمع های  قدیمی و مناطق ضعیف این محلات مانند ساریر ،اتاکوی و غیره

املاک متوسط :

این املاک از 500 هزار لیر تا یک میلیون لیر معادل یک میلیارد و صد و پنجاه میلیون تومان تا دو میلیارد و سیصد میلیون تومان را شامل می شود . با این بودجه در مناطق اسنیورت ،بویوک چکمجه ، بیلکدوزو ،  که در بالا توضیح دادیم .امکان خرید وجود دارد . البته با توجه به نوع ملک یک خواب  و دو خواب در سیته یا نرمال آپارتمان میشه خرید انجام داد . همچنین  واحدهای یک خواب و دوخواب کوچک درسیته های خوب باکیرکوی خرید نمود .

املاک گران قیمت :

منظور از املاک لوکس املاک بالای یک میلیون لیر معادل دومیلیارد و سیصد هزار میلیون تومان به بالا می باشد .با این بودجه امکان خرید ویلا ساحلی در منطقه بویوک چکمجه ، پنت هوس در اسنیورت ، آپارتمانهای سه خوابه در سیته های لوکس بیلیکدوزو و آپارتمان های یک و دو خوابه خوب در ساریر ، شیشلی ،یشیل کوی ،بغداد جاده سی فراهم می باشد .

املاک قسطی :

یکی از گزینه ها برای خرید و سرمایه گزاری در ترکیه  پیش خرید ملک از پروژه های بزرگ دولتی و خصوصی می باشد . که معمولا با پرداخت 35 تا 50 درصد مبلغ فروش و پرداخت مابقی در اقساط 24 تا 36 ماهه بدون کارمزد صاحب یک واحد آپارتمان شوید . که سند برای شما صادر می گردد . اما در سند میزان بدهی درج می گردد. که پس از پایان اقساط سند اصلاح و تحویل شما می گردد .

خرید املاک تجاری :

یکی از گزینه های خوب و کم دردسر برای سرمایه گزاری و اخذ پاسپورت ترکیه خرید ملک تجاری می باشد . املاک تجاری مشابه ایران می توانید .به اجاره داده و با درآمد حاصل از آن زندگی خوبی در ترکیه داشته باشید . املاک تجاری معمولا به ازای هر یک میلیون لیر سرمایه گزاری 5 هزار لیر کرایه داده می شود . خرید ملک تجاری حتما باید با صبر و حوصله و کمک از مشاوران با تجربه و شناخت کامل محیط هر منطقه و رونق  کسب و کار در آن منطقه صورت گیرد .

خرید هتل :

یکی از گزینه های خوب در ششمین شهر توریستی دنیا خرید هتل می باشد . که از اصلی ترن تخصصی های همکاران ما در شرکت یاشارگروپ می باشد . خرید هتل معمولا از 1.5 میلیون دلار به بالا امکان پذیر هست . همکاران ما پس از انعقاد قرارداد کارگزاری و با توجه به بودجه و هدف شما از سرمایه گزاری ، خرید هتل فعال  یا خرید زمین و ساخت هتل در آن زمین را طی یک فرآیند یک ماهه  و پس از بازدید از مناطق مختلف با حضور سرمایه گزار و تحلیل بازار برای شما فراهم می کنند . اگر در ساخت یا بازسازی هتل در ترکیه سرمایه گزاری کردید .حتما نباید آن هتل را فعال کنید .شما می توانید .بعد از پایان عملیات اجرائی هتل را بفروش برسانید . و سود سرمایه گزاری در ساخت را برداشت نمائید . به طور مثال شما با خرید یا ساخت یک هتل  1.5 میلیون دلاری امکان اخذ پاسپورت برای شش خانواده از افراد سرمایه گزار فراهم می گردد . سوالی که اینجا پیش می آید . حداقل سرمایه برای خرید یک هتل چه مبلغی می باشد . شما باید حداقل 1 میلیون دلار برای خرید یک هتل دو ستاره ده اتاق خوابه سرمایه گزاری نمائید . تا هتل های 5 ستاره لوکس به مبلغ 150 میلیون دلار (تیم یاشارگروپ به صورت تخصصی برای خرید زمین  ، ساخت و اخذ مجوزهای لازم در کنار شما خواهد بود ) 

دلایل مهاجرت به ترکیه :

حالا که با مناطقی که ایرانیها اقامت می کنند .بیشتر آشنا شدین . بد نیست . در مورد خرید و ملک و رابطه آن با دلیل خرید ملک در ترکیه بیشتر صحبت کنیم .

الف : اخذ پاسپورت ترکیه :

یکی از دلایلی که سالانه حدود 4 هزار خانواده ایرانی برای خرید ملک در ترکیه اقدام می کنند . امکان اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک بالای 250 هزار دلار می باشد . با توجه به اینکه با خرید ملک جهت اخذ پاسپورت امکان فروش آن تا سه سال نمی باشد . پس بهتر است . ملکی بخرید که بعد سه سال امکان فروش راحت تری داشته باشید . همچنین امکان اخذ اجاره و کسب در آمد نیز داشته باشید . برای این منظور می توان 5 یا 6  ملک ارزان قیمت در محله اسنیورت خرید نمود وبه اجاره داده و خودتان در منطقه دیگری در استانبول اقامت کنید .یا در یکی از همان واحدها اقامت کنید .به همان نسبت می توانید .دو یا سه واحد آپارتمان در منطقه بویوک چکمجه و بیلیکدوزو یا باغچه شهیر خرید نمائید .یا فقط یک واحد در سیته های لوکس سرمایه گزاری نمائید . بستگی به سرمایه و هدف شما از آمدن به ترکیه دارد .

ب: تمدید اقامت توریستی:

برای تمدید اقامت توریستی بهترین گزینه خرید املاک ارزان قیمت هست . اکثر افراد جامعه ایرانی که از اقشار متوسط جامعه هستند . بدلایل مختلف ترکیه را برای زندگی انتخاب می  کنند . این افراد معمولا توان خرید ملک بین 150 تا 250 هزار لیر را دارند . با توجه به قانون جدید تمدید اقامت توریستی ترکیه که از ابتدای سال 2020 میلادی اجرائی شده  . دیگر امکان تمدید اقامت توریستی با اجاره خانه فراهم نیست . و حتما باید با تحصیل ، ازدواج  .ثبت شرکت یا خرید ملک  صورت بگیرد . لذا توصیه ما این می باشد . یک واحد با توان مالی خودتان خرید نمائید . که هم از اجاره نشینی خلاص شوید .هم امکان تمدید اقامت برای شما فراهم گردد.

نمونه کارت اقامت توریستی (صورتی رنگ) و کارت اقامت کاری (کارت آبی رنگ)

ج: داشتن ملک جهت سفر توریستی :

دوستان زیادی از مناطق مختلف ایران و جهان  با ما تماس می گیرند .که ملک برای سفر می خواهیم . چندین ملک برای هموطنان  مقیم از کشورهای آلمان ،کانادا خرید نموده ایم. با این هدف که برای دیدار با خانواده به استانبول می آیند . با توجه به ارزش پول این کشورها خوشبختانه املاک بسیار شیکی در مناطق ساحلی بویوک چکمجه برای آنها خرید شده . که بتوانند در سفر به ترکیه هم با خانواده دیدار کنند .هم از امکانات مجتمع های لوکس و تفریحات ساحلی استفاده کنند . چندین نفر دیگر از دوستان از ایران نیز با توجه به سرمایه خود ملک خریداری نموده اند ( برای سفرهای سالیانه خود وخانواده ) بعضی از دوستان این املاک را جهت اجاره روزانه به افراد مورد اعتماد خودشون میدن . و سود خوبی نیز از این کار عاید آنها می شود بهترین مناطق برای خرید ملک و دادن اجاره روزانه دو منطقه اسنیورت و تقسیم می باشد .

د: سرمایه گزاری در ترکیه :

یکی از سوالهایی که خیلی پرسیده می شود . بحث سرمایه گزاری در بخش املاک ترکیه می باشد . این سوال خیلی سختی می باشد . ما در یاشارگروپ تلاش می کنیم . پاسخ صادقانه برای این سوال شما پیدا کنیم .

ترکیه طی سه سال گذشته بدلیل حجم بالای سرمایه گزاری در بخش املاک و افزایش نرخ سود بانکی شاهد رکود در بخش املاک بوده . و عملا در این سه سال ساخت مجتمع های بزرگ و جدیدی آغاز نشده . پس از مشاوره  با بزرگان این صنعت اعلام کردند . تا آخر تابستان بسیاری از پروژه هایی که از سال 2017 به این سمت آغاز شده . به پایان می رسند . و بسیاری از واحدهای خودشان را به فروش رسانده اند . از طرفی سود بانکی هم ماههای آخر سال 2019 میلادی کاهش پیدا کرد . جهت تشویق مردم به انتقال پول به بخش مسکن ، پیش بینی می شود .که مسکن در پایان سال 2020 شاهد رشد قیمت پس از سه سال رکود باشد . اما با قطعیت نمی توان تاریخ دقیقی برای این موضوع مشخص کرد . مطمئناً خرید یک عدد آپارتمان را خیلی سرمایه گزاری کلان حساب نمی کنیم . منظور ما بیشتر افرادی هستند

 .که بدنبال خرید زمین و اجرای پروژه های کوچک و بزرگ در استانبول هست . از احداث یک مجتمع ده واحدی به بالا ، برای هر نوع سرمایه گزاری نیاز به جلسات کارشناسی و تحلیل بازار بر اساس بودجه و هدف شما می باشد . این سرمایه گزاری برای ساخت مجتمع های مسکونی یا ساخت هتل متفاوت می باشد .

امیدوارم این مقاله که با کمک همکاران ما در بخش فروش سایت یاشارگروپ تهیه گردیده . بتواند بخشی از ابهامات شما در زمینه خرید و فروش ملک در استانبول را برطرف نماید .

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید